niedziela, 10 maja 2020

Nowe stanowisko Aconitum moldavicum na Pogórzu Przemyskim .

7 maja zostało odkryte nowe stanowisko tojadu mołdawskiego na terenie Pogórza Przemyskiego . Znajduje się ono przy zachodnim krańcu wsi Huwniki , nad potokiem Sopotnik , w pobliżu jego ujścia do rzeki Wiar . Współrzędne geograficzne stanowiska : 49.648448 , 22.688741 , położenie n.p.m.wynosi 280 m . Kilka okazów zostało znalezionych na powierzchni 4 m2 w zaroślach łęgowych , przy polnej drodze blisko koryta potoku . Rośliny były we wstępnej fazie rozwoju i nie wykształciły jeszcze kwiatów , zachowały się jednak zeszłoroczne suche kwiatostany . Gatunki towarzyszące : czosnek niedżwiedzi , żywokost sercowaty , śnieżyczka przebiśnieg , miodunka miękkowłosa , obrazki plamiste . Nie stwierdzenie jaki to jest podgatunek tojadu,  trzeba poczekać z tym  na pojawienie się kwiatów . Tojad mołdawski na Pogórzu Przemyskim występuje na kilku stanowiskach ale w ostatnich latach nie były odnajdywane nowe jego lokalizacje  . Jest to też jedyne aktualne stanowisko z terenu Parku Turnickiego . Można przypuszczać , że w pobliżu znajdują się jeszcze większe skupiska gatunku , w związku z czym konieczne są dalsze szczegółowe badania terenowe .

Liście tojadu mołdawskiego , przy potoku Sopotnik .

Tojad mołdawski i czosnek niedżwiedzi ,przy potoku Soptnik .

Tojad mołdawski , przy potoku Sopotnik .

Widok ogólny stanowiska .


Zeszłoroczny kwiatostan , potok Sopotnik.

W pobliżu kapliczki Św. Jana Pawła 2 jest na Sopotniku drewniana kładka . Po jej przekroczeniu , znajdujemy się na leśnej drodze . Skręcamy w lewo i po 50 m po prawej ,przy samej drodze widzimy tojada .

3 komentarze:

  1. Widziałam podobną roślinę na cmentarzu w dawnej wsi Arłamów, to znaczy wtedy w fazie liścia; a może był to zwykły tojad ogrodowy, pozostałość po mieszkańcach; gdybym wiedziała, że na Sopotniku jest kładka, nie musieliby moi znajomi drałować zimą z Leszczyn, z Bryłowej do Makowej, Huwnik, a potem asfaltem do góry:-) piękny skrót; pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba będzie sprawdzić . Chociaż bodziszki i inne mają podobne liście .

    OdpowiedzUsuń