niedziela, 2 lipca 2017
Lulecznica w Kopyśnie
Lulecznica kraińska ( Scopolia carniolica) należy do kultowych karpackich gatunków , podlega ochronie częściowej. Długo próbowałem ją znaleść niestety na PP nie jest to łatwe. Wprawdzie J.Piórecki podaje kilka stanowisk , ale podczas ostatnich badań została znaleziona tylko na jednym antropogenicznym stanowisku. Dostałem cynk , że widziano ją w Kopyśnie . Drogę do Kopyśna chciałem przejechać osobówką na szczęście ostrzegli mnie przed tym Geofizycy , inaczej o własnych siłach bym nie wrócił. Poszedłem piechotą i w pobliżu chatki ekologa trafiłem na łan lulecznicy . Kilkadziesiąt roślin rosło w kwadracie 4 na 4m. Stanowisko podane przez Marię Pogórzańską(49.684334,22.636920).
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
No tak, trzeba mieć podwyższone podwozie, bo można miskę olejową rozorać na skałkach, wystających zwłaszcza tam na ostrym zakręcie:-) ciekawe mamy tereny pod bokiem, prawda? pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńTą drogą to już kilka razy spacerowałem i wtedy jakoś osobówki przejeżdżały , teraz trochę chyba się pogorszyło.
OdpowiedzUsuńJa bym i tak wybrał piechotę.
OdpowiedzUsuńNa czym polega ta ochrona częściowa?
Miałem już niewiele czasu , robiło się ciemno a chciałem jeszcze załatwić tą sprawę. Czosnek niedżwiedzi , podlega ochronie częściowej i można sobie urwać trochę liści nie niszcząc rośliny.
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie, na naszej stronie Kopysna zamieściliśmy fotografię lulecznicy. Spotkaliśmy ją kilka lat temu, rosła niedaleko cerkwi. Też się interesuję florą, znam kilka stanowisk różnych gatunków, choć przyznam, że bliżej mi do drzew, wykonuję inwentaryzacje starych parków. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńOdwiedziłem stronę , bardzo ciekawa będę zaglądał.Poz
OdpowiedzUsuńOdwiedziłem stronę będę zaglądał . Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń