środa, 12 października 2016

Rośliny wodne - oczeret Tabernemontana




Oczeret Tabernemontana ( Schoenoplectus tabernaemontani)- gatunek stwierdzony na PP tylko raz w Trzciańcu  ale obecnie tam nie występuje . Znalazłem go na stawie w Bachórzu przy Dębinie to jest miejscu gdzie znajduje się grobowiec rodziny szlacheckiej . która w 19 wieku mieszkała w tutejszym dworze<49.832812 , 22.251395> . Gatunek ten według atlasu rozmieszczenie roślin naczyniowych w Karpatach nie występuje tak , że jest to może jedyne jego stanowisko . Oczeret  Tabernemontana spotkałem też w parku łańcuckim , a i w Trzciańcu rósł na stawie dworskim ,  co wskazywało by , że kiedyś była to popularna roślina ogrodowa . W Łańcucie oczeretowi towarzyszy przęstka pospolita i co ciekawe przęstka rosła też w Trzciańcu . W Polsce szlacheckiej każdy dwór otoczony był parkiem i posiadał własne stawy . Czy kiedyś były podobnie jak dzisiaj giełdy roślin ozdobnych . Zarówno oczeret jak i przęstka nie występują w naszym regionie , musiały zostać przywiezione . Na temat znaczenia roślin w kulturze  chłopów czytałem ciekawe prace , ale nie o ozdobnych roślinach zielnych hodowanych przy dworach . Może "Pan Tadeusz " byłby tu pomocną lekturą.

2 komentarze:

  1. Czy przy każdym dworze był staw, to bym polemizował - znam sporo dworów w miastach, które miały ogródki ale już nie stawy czy parki.
    Wiem że powstała praca na temat roślin wprowadzonych do miejscowej flory za pośrednictwem ogrodów zamkowych (zapewne też i klasztornych tudzież dworskich), ale niestety nie kojarzę ani tytułu ani autorki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Może powinno być przy większości . a w miastach to już inna kwestia .

    OdpowiedzUsuń