piątek, 24 marca 2023

Księżniczka na stercie słomy .

 W tamtym roku , we wrześniu , pojechałem do Iskani , do tamtejszych lasów jodłowych na grzybobranie . Jadąc doliną Sanu do miejsca gdzie chciałem zaparkować samochód, na polu w pobliżu drogi zobaczyłem ogromną stertę słomy a na niej rosnącego dużego widocznego z daleka , białego  grzyba. Sterta  była wielka jak stodoła , zatrzymałem się więc i poszedłem na rekonesans . Grzyb wyglądał  na moje niewprawne oko , na  czubajkę  albo pieczarkę  . Pół metra od niego na żbłach słomy rosły jeszcze malutkie  , białe czernidłaki , i jeden nieco większy o czarnym kapeluszu . Zebrałem całe towarzystwo i wysłałem do oznaczenia . Grzyby zostały oznaczone przez pana Błażeja Gierczyka . Duży biały okazał się pieczarką  Agaricus subrufescens , gatunek wyjątkowo ciekawy . Został on odkryty przez Williama Murrilla w 1947 r . W 2002 roku stwierdzono , że jest on identyczny z opisanym już wcześniej Agaricus brasiliensis  a następnie, że oba te gatunki są tożsame z odkrytym w 1893 Agaricus subrufescens  , taką też nazwę mu nadano .  Pieczarka ta jest uprawiana w Brazylii , Tajlandii , Chinach , Japonii , Wietnamie . Rozpoczęto też badania naukowa nad nią ponieważ stwierdzono , że tam gdzie jest zbierana i uprawiana , ludność jest zdrowa i nie choruje na raka . Grzyb ten w różnych rejonach świata jest różnie nazywany : pieczarka migdałowa (ze względu na zapach ) , pieczarka słoneczna , boski grzyb , grzyb boży , zaś w Japonii nazywają go  GRZYB KSIĘŻNICZKA . Spożywanie jego zapobiega i leczy nowotwory , zwiększa odporność , pomaga w problemach jelitowych , zaburzeniach przemiany materii , leczy cukrzycę .W Polsce do tej pory został on w naturze stwierdzony trzy razy , w 2014 , 2015 i 2018 roku . Już myślałem ,że to moje stanowisko jest pierwsze w Karpatach ale ubiegł mnie sam  mistrz , który znalazł go nomen omem na łąkach naszej kochanej Jamnej koło Arłamowa . Współrzędne stanowiska w Iskani 49.800058  22.425239., zostało ono zgłoszone do GREJA z ID 366216  i oczekuje na publikację . 





.Dwa pozostałe gatunki , które rosły bliziutko cudownej pieczarki też niczego sobie : 


Coprinopsis radiatus ID 366218


Coprinopsis phaeospora ID 366213

2 komentarze:

  1. Zwłaszcza ta pieczarka wyjątkowo urodziwa:-) Ostatni sezon grzybowy wyjątkowy, a zdawałoby się, że po suchym lecie nie będzie urodzaju wcale. Wrześniowe opady dały taki wysyp grzybów, że zostawiałam na łąkach pieczarki, których było mnóstwo, niektóre tak dorodne, dosłownie jak białe czaszki w trawie:-) Wiosna cieszy, na łąki wróciła zwierzyna, może pogórzańskie wilki przeniosły się w inne rejony; pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak chyba wszyscy już tęsknimy za wiosną , nieliczne grzyby już się pojawiają , ale za to porosty można szukać cały rok . Coś na ten temat wkrótce napiszę . Pozdrawiam . Piotrek .

    OdpowiedzUsuń