niedziela, 29 września 2019

Zespół sitowia korzenioczepnego na zalewie w Ożannie .

W skali Europy zespół sitowia korzenioczepnego Scirpetum radicantis był zazwyczaj zaliczany do grupy zbiorowisk zagrożonych wymarciem .W Polsce szuwar sitowia korzenioczepnego należy do bardzo rzadko spotykanych zbiorowisk roślinnych . Dotychczas jego fitocenozy zostały opisane tylko na Śląsku , ze stawów hodowlanych koło Starego Olesna oraz Bąków , Ciasnej i Tułowic . Stwierdzono też dwa stanowiska na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w jeziorze Gardno oraz w nurcie rzeki Łupawa .  (Przegląd Przyrodniczy , Krzysztof Spałek , 2017 , 51-58)
27 września 2019 r odkryto zespół sitowia korzenioczepnego na zalewie w Ożannie , powiat Leżajsk , województwo Podkarpackie . Zalew ma powierzchnię 12 ha i utworzony jest na rzece Złota . Otoczony jest lasami sosnowymi  . Dno zbiornika jest piaszczyste, miejscami muliste . Scirpetum radicantis wytworzył się w strefie brzegowej w postaci kilku płatów , Największy z nich o długości 150m , szerokości 2m posiada powierzchnię około 300m2 i znajduje się na północnym brzegu zalewu . Współrzędne skrajnych punktów  płata 50.285151,22.518272  ;  50.285316,22.515310 . Pozostałe płaty mają po kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni i są zlokalizowane szczególnie na zachodnim brzegu . Skład ilościowy sitowia korzenioczepnego w płatach wynosi od 70 do 100% . Innym ciekawym gatunkiem występującym w zalewie jest jezierza morska (Najas marina), porastająca piaszczyste dno .





PS. Wracając wstąpiłem do Leżajska na zalew Floryda , tutaj rosną licznie grzybienie co, do których zachodzi uzasadnione prawdopodobieństwo , że są to grzybienie północne (Nymphaea candida ). Grzybienie północne znajdują się w CZKRWP i dotychczas stwierdzona je na 3 stanowiskach w województwie .



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz