niedziela, 25 września 2016
Nowe naturalne stanowisko smotrawy okazałej na Pogórzu Przemyskim
Jadę sobie dzisiaj rowerem przez rezerwat Chwaniów , patrzę i widzę piękne kwitnące okazy smotrawy okazałej ( Telekia speciosa) . Gatunek ten w stanie naturalnym występuje tylko w Bieszczadach Zachodnich a w pozostałych miejscach ma pochodzenie antropogeniczne , był sadzony, najczęściej przy dworach . Podobnie na Pogórzu Przemyskim był stwierdzany sporadycznie w starych ogrodach w Nowosielcach Kozickich , Wańkowej i Ostrowie . Ale nigdy nie został znaleziony w środku puszczy, gdzie w dodatku jest rezerwat starodzrzewia jodłowo - bukowego . Kilkanaście roślin rosło około kilometr od zachodniej granicy rezerwatu i potem za kilometr jeszcze kilka < 49.537616 , 22.551502>. Z tą smotrawą to ciekawa historia bo była dotąd stwierdzana w pobliżu właśnie w Nowosielcach i Wańkowej ale w ogrodach , a tu nagle pojawia się w lesie . Z ogrodów do lasu coś tu nie tak . Według mnie było odwrotnie smotrawa rosła w lesie i była przesadzana do ogrodów . We florze J. Pióreckiego jest podane , że : na podstawie przeprowadzonych wywiadów wydaje się , że została przeniesiona <do Wańkowej i Nowosielec > spod starego Chwaniowa . Może Staszek coś więcej na ten temat wie , moje dywagacje opieram na florze J.Pióreckiego i może to żródło jest już nie aktualne.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Niestety ze smotrawą jest tak, że trudno cokolwiek pewnego powiedzieć (akurat rozmawiałem na ten temat dwa dni temu z prof. Zemankiem). Generalnie przyjmuje się, że naturalnym siedliskiem są lasy łęgowe w Karpatach Wschodnich stąd też prof. Jasiewicz uznał, że stanowisko w olszynce karpackiej Pszczelinach to jedyne naturalne stanowisko w Bieszczadach (bo reszta była w sąsiedztwie dawnych wsi). W Karpatach Wschodnich jest na pewno szerzej rozpowszechniona - i ostatnio widziałem na połoninie Paraszce ok 1200 m n.p.m. Faktem jest, że ten gatunek bardzo łatwo się rozprzestrzenia przez nasiona i ostatnio wchodzi na siedliska naturalne w wielu regionach zarówno do łęgów jak i do lasów. Z tego co widzę na mapie to jest to jednak w pobliżu drogi leśnej - a wzdłuż takich szlaków wiele obcych gatunków -wkracza. Koło Chwaniowa w lesie widziałem n.p. Erechites jastrzębcowaty (jakieś 3 km od Twojej smotrawy)
OdpowiedzUsuńRzeczywiście Chwaniów był kiedyś wsią to pewnie stanowisko to pochodzi od niego , ale fakt faktem jest to nowy gatunek dla rezerwatu Chwaniów i "leśna" smotrawa na Pogórzu Przemyskim .
OdpowiedzUsuń'
Chociaż czy to jeszcze Pogórze Przemyskie czy G. Sanocko Turczańskie to inna kwestia .
OdpowiedzUsuńA tego erechitesa widziałem w Pruchniku na G.Iwa gdzie występuje masowo .
OdpowiedzUsuń