niedziela, 22 września 2019

Oczeret sztyletowaty na przemyskiej ziemi .

16 września zostało odkryte na Podkarpaciu stanowisko oczeretu sztyletowatego (Schoenoplectus mucronatus) gatunku z rodziny ciborowatych . Podlega on ochronie ścisłej , znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin z kategorią EN - zagrożony wymarciem i posiada w Polsce trzy stanowiska położone w Kotlinie Oświęcimskiej i na Pogórzu Śląskim . Odkryte stanowisko jest oddalone od już znanych o około 300 km.

Położenie stanowiska .
1,2 km na zachód od miejscowości Sośnica Brzeg . Gmina Radymno . Powiat Jarosław . Województwo Podkarpackie .Mezoregion Dolina Dolnego Sanu . 15 km od Przemyśla . 17 km od Jarosławia . 4 km od Radymna .
Współrzędne geograficzne : 49.916284  ,  22.882696 .

Opis stanowiska .
Wysychające starorzecze Sanu .Zbiornik wodny o kształcie nieregularnego czworokąta o bokach 800 i 400 metrów z licznymi łachami piaszczystymi i błotnistymi .Na samym stanowisku  podłoże piaszczysto- żwirowo- kamieniste stanowiące odsłonięte dno zbiornika ,powierzchnia stanowiska 50 m2.

Opis roślin .
Liczba okazów około 100, rosnących miejscami pojedynczo , miejscami tworzących skupiska  . Większość okazów młodych owocujących , nieliczne przekwitłe , sypiące owoce. Liczba pędów na  okazach od kilku do kilkunastu .Wysokość roślin od 30 do 80 cm .

Rośliny towarzyszące.
W bezpośrednim sąsiedztwie : Cyperus fuscus , Chenopodium glaucum , w dalszym : Typha sp , Bolboschoenus planiculmis , Bolboschoenus maritimus ssp compactus , Schoenoplectus tabernaemontani , Trapa natans , Carex vesicaria .

Dokumentacja fotograficzna .


Kwiatostany oczeretu sztyletowatego .



Okazy młode oczeretu sztyletowatego.



Okazy młode oczeretu sztyletowatego .



Okazy przekwitłe.



Owoce oczeretu sztyletowatego.



Widok ogólny stanowiska .

Opis dotarcia do stanowiska.
Po minięciu zabudowań miejscowości Sośnica Brzeg dochodzimy do drogi poprzecznej i skręcamy w prawo. Po 100 m skręcamy w lewo i poruszamy się wzdłuż ogrodzenia zakładu rolnego drogą bitą. Mijamy zakład i dochodzimy do zarośli łęgowych , droga biegnie wzdłuż nich w kierunku autostrady . My jednak po 200m skręcamy w prawo w boczną drogę ułożoną z płyt betonowych , poruszamy się cały czas wzdłuż zarośli . Po 500m droga betonowa przechodzi w polną , po 400m docieramy do wału starorzecza . Idziemy wałem w kierunku autostrady i po150m  dochodzimy do miejsca gdzie wał posiada łagodniejszy stok. Schodzimy po nim do starorzecza , w tym miejscu znajduje się piaszczyste dno , którym idziemy w kierunku zachodnim . Mijamy łany sitowca i po chwili docieramy do stanowiska .

1 komentarz: