4 lipca w kompleksie leśnym między Arłamowem a Kwaszeniną na Pogórzu Przemyskim został odkryty bardzo rzadki gatunek storczyka , tajeża jednostronna ( Goodyera repens). Jest to jedyne stanowisko na Pogórzu Przemyskim i jedno z nielicznych we wschodniej części Karpat Polskich . Znajduje się ono na terenie starodrzewia jodłowego , zajmując około 8 arów powierzchni . Liczba roślin wynosi w przybliżeniu 500 okazów w tym kilkadziesiąt kwitnących .
Stanowisko zostało odkryte przez Annę i Stefana Kraśnickich.
Fotografie kwiatów , podwójny pęd na : https://www.flickr.com/people/68899910@N06/
Dla Anny i Stefana serdeczne gratulacje odkrycia. Również pięknych zdjęć. Starodrzew jest tam owszem, ale nie modrzewiowy, lecz jodłowy.
OdpowiedzUsuńpoprawiam
OdpowiedzUsuńO, tak, to jest odkrycie! o tajęży powiedziała mi Ania przez telefon, a zaraz potem wybierali się ze Stefanem, aby ją sfotografować:-) mam nadzieję, że będzie mi dane spojrzeć na ten roślinnyy rarytasik, delikatne kwiatuszki jakby z kryształkami; jakie skarby kryje jeszcze Pogórze czy pobliskie góry? pewnie jeszcze niejedno odkrycie mnie zaskoczy, bo mając takich znajomych, Anię i Stefana, i Staszka, i Ciebie:-) pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńAle świetna sprawa!
OdpowiedzUsuńA swoją drogą, jak migrują rośliny w takie miejsca? W końcu trudno tu dopatrywać się ludzkiej aktywności (nawet nieświadomej).
W przypadku takich leśnych stanowisk wydaje mi się ,że odkryte jest co dziesiąte a może nawet setne.
OdpowiedzUsuńCzyli migrują "normalnie" jedynie my nie umiemy szlaków tej migracji znaleźć w terenie?
UsuńStorczyki mają nasiona należące do najmniejszych na świecie. Wytwarzane są w miliardach sztuk i roznoszone przez wiatr podobnie jak zarodniki paprotników. Stąd też mogą się pojawiać w w miejscach odległych od dotychczasowego zasięgu. Ponadto część storczyków pojawia się nad ziemię i kwitnie raz na kilka lat co nie sprzyja poszukiwaniom. Dodatkowo faktycznie leśne wertepy nie sprzyjają poszukiwaniom botanicznym, zwykle flora terenów otwartych jest poznana lepiej niż gatunki występujące w lasach.
UsuńI znów Panowie chylę głowę przed waszą wiedzą.
UsuńNASIONA STORCZYKÓW – LICZBA ZA WIELKOŚĆ
OdpowiedzUsuńhttp://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2017/225.pdf
Fajny artykuł , wyjątkowość storczyków nie jest więc tylko subiektywną naszą oceną.
OdpowiedzUsuń