poniedziałek, 10 grudnia 2018

Nowe stanowisko koniczyny dwukłosowej.

Koniczyna dwukłosowa (Trifolium alpestre) jest gatunkiem pospolitym na dużej powierzchni Polski , lecz występuje bardzo rzadko w widłach Wisły i Sanu. W Województwie  Podkarpackim ma niewiele stanowisk podobnie jak w Karpatach Polskich. W pobliżu Przemyśla stanowiska koncetrują się  w trzech miejscach : Wzgórza Łuczyckie . rejon Zniesienia i Krzemieńca w Przemyślu i okolice Makowej. Mnie udało się znaleść kilka okazów na Kopcu Tatarskim ,  pod fortem Ostrów i na Krzemieńcu . W tym roku trafiłem też na rozległe nowe stanowisko w Ujkowicach , na granicy Karpat  . Koniczyna występuje  tu w kilku płatach liczących  po kilkadziesiąt okazów  rosnąc  na rozległych łąkach fragmentami użytkowanych a fragmentami zajętych przez murawy kserotermiczne <49.847616,22.692537>. Stanowisko to nawiązuje do histotycznych notowań tego gatunku przez B. Kotulę z pobliskiej Łętowni i Ostrowa.
Koniczyna dwukłosowa należy do tych gatunków , które można by było przebadać pod kątem występowania w Karpatach Polskich . W Atlasie Roślin jest zaznaczone prócz stanowisk przemyskich jeszcze trzy lokalizacje
ale nie wiadomo czy są one jeszcze aktualne . Tak więc stanowiska z Przemyśla , Makowej i Ujkowic mogą być jeśli nie jedynymi  to jednymi z nielicznych w Karpatach Polskich.

 Koniczyna dwukłosowa Maziarnia Przemyśl.



Koniczyna dwukłosowa w towarzystwie leńca i szałwi .


Koniczyna dwukłosowa Ujkowice - nietypowy wyłysiały kielich.


Koniczyna dwukłosowa Ujkowice - podługowate liście.



Koniczyna dwukłosowa Ujkowice.



3 komentarze:

  1. Ani bym nie pomyślał. Aż się w sezonie rozgladnę po naszych "widłach" i rowerkiem skoczę w świętokrzyskie żeby porównać. A swoją drogą, ciekawe co wpływa na takie rozgraniczenie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Najbardziej to podłoże i klimat dlatego nie występują gatunki w górach albo odwrotnie ale nie zawsze to się sprawdza . W tym przypadku wygląda jakby Wisła była barierą od Sandomierza na południe. Dalej granica licznego występowania przebiega południowym brzegiem Roztocza .

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolekcjonujesz nie tylko stanowiska ciekawych gatunków roślin, ale łowisz też ostatnie zarastające kawałki muraw kserotermicznych :-)

    OdpowiedzUsuń