środa, 10 marca 2021

Drugie żródlisko wapienne na Krzemieńcu w Przemyślu .

 Drugie żródlisko znajduje się pół kilometra na zachód od pierwszego z Wąwozu Maziarnia . Położone jest na dnie głębokiego jaru biegnącego od szczytu przemyskiego Zniesienia w rejonie dzielnicy Zielonka do Sanu . Ten bezimienny jar nazwałem Trzecim Wąwozem i pisałem już kilkakrotnie o nim . Jest to też typowe żródlisko wapienne ze zbiorowiskami Cratoneuron commutati , ponieważ występują tu osady trawertynowe i wskażnikowy mech Cratoneuron filicinum. (49.771823,22.749100).

Dnem wąwozu płynie strumień , w którym trawertyn pokrywa konary , gałęzie , kamienie ale też i stare szmaty i plastik .




Miejscami na zboczu przy strumieniu , leżą porowate bryły trawertynu , powstałe przez zlepienie pędów mchu Cratoneuron filicinum .



Powierzchnię żródliska szacuję na 300 do 400 m2 . Zajmuje ono koryto strumienia na długości około 200m .W centralnej części znajduje się próg trawertynowy z wodospadem . Nadałem mu nazwę MW . Wysokość progu wynosi 160 cm . Pionowa ścianka pokryta trawetynową glazurą ma pow. 2m2. W fachowej literaturze napisane jest , że progi trawertynowe mają do 70cm wysokości . Wychodzi na to , że może  to być największy próg trawertynowy w Polsce  (oczywiście to tylko hipoteza ) . Akurat były roztopy i ilość spadającej wody była całkiem spora .Plecak ma 45 cm długości .



Oprócz wspomnianego już mchu Cratoneuron filicinum , rosną tu też gatunki takie jak w Maziarni : Chiloscyphus pallescens , Rhizomnium punctatum , Plagiomnium undulatum . Jeden z mchów przypomina , rzadki gatunek  Didymodon fallax , potrzebne są jednak dalsze badania na udowodnienie tej tezy . 




Licznie też rósł wątrobowiec Pelia endivifolia , nie odszukałem jednak Palustrielli commutaty , pewnie dlatego , że było  5 marca .W pobliżu wodospadu natrafiłem na ciekawy  porost Flavoparmelia caperata czyli żółtlicę chropowatą . Znajduje się on na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski ze statusen EN - gatunek wymierający , podlega ochronie częściowej . 




Wąwóz zarośnięty jest lasem z przewagą olchy i buka , na zboczach miejscami wytworzyły się murawy kserotermiczne . W porze letniej znalazłem tu ciekawe gatunki : gnieżnik leśny , listera jajowata , konwalia majowa , miodownik melisowaty , janowiec ciernisty , pępawa różyczkolistna ,śnieżyczka przebiśnieg.

2 komentarze:

  1. Piękna sprawa - jednak co do największego progu trawertynowego w Polsce to zerknij do Macieja - Sekwencja Boumy

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne te trawertyny . Byłem przy tych skałkach zimą , kiedy zwisały z nich potężne sople , też były super .

    OdpowiedzUsuń