czwartek, 14 maja 2020

Nowe stanowisko fiołka bagiennego w Polsce .

Fiołek bagienny ( Viola uliginosa ) podlega ochronie ścisłej i znajduje się w Polskiej  Czerwonej  Księdze Roślin z kategorią CR - krytycznie zagrożony . W 20 wieku było znanych tylko kilka stanowisk na terenie kraju . Dopiero wiek 21 przyniósł odkrycie kilkunastu nowych stanowisk w północnej części Kotliny Sandomierskiej . 11 maja zostało odkryte nowe stanowisko fiolka bagiennego na granicy mezoregionów Doliny Dolnego Sanu i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego we wschodniej części Kotliny Sandomierskiej . Zlokalizowane ono jest na dwuhektarowej łące znajdującej się w dużym kompleksie leśnym położonym między Sieniawą a Oleszycami . Stanowisko leży 2 km na północny wschód od Czerwonej Woli . Współrzędne geograficzne stanowiska : 50.163773 , 22.745902 . Przez łąkę biegnie ciek wodny z żeremiami bobrowymi , przez co teren jest wilgotny miejscami bagnisty . Występują tam liczne wilgociolubne turzyce : Carex vesicaria , Carex acutiformis , Carex elongata , Carex brizoides . W cieku wodnym rozrasta się jaskier wodny, rdestnica nawodna , osoka aloesowata i okrężnica bagienna . Fiołek bagienny został stwierdzony na powierzchni około 1 ara , gdzie doliczono się 15 kwitnących okazów . Innymi rzadkimi gatunkami występującymi w bezpośrednim sąsiedztwie są ( odnalezione poprzedniego sezonu ) mieczyk dachówkowaty , ciemiężyca zielona , czarcikęsik Kluka .







8 komentarzy:

  1. Tak mi się przypomniało, że byłeś już wcześniej na tej łące, ale rowerem, bo tam autem nie dojedzie, wszędzie zakazy; tereny bliskie mi, bo niedaleko Radawy, a tam nasza babcia spędza całe lato:-) pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz też rowerem , coś jeszcze napiszę na ten temat .

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiesz co może się przekwalifikujesz na odkrywcę albo przynajmniej firmę ekspertyzy botaniczne załóż.Zaskakujesz co tydzień. Drobna uwaga - te współrzędne pobliską Ukrainę wskazują. Mam też prośbę - unikaj tego drętwego żargonu psedonaukowego tzn. pisania bezosobowego "zostało odkryte nowe stanowisko" (chyba że robisz to świadomie sarkastycznie to spoko)

    OdpowiedzUsuń
  4. Coś musiałem pokręcić z cyferkami , zaraz poprawię . Bardziej osobisty artykuł napiszę , zazwyczaj to robię . W takiej drętwej formie to rzeczywiście trochę prowokacja , wzorowanie się na łacińskich ,nudnych, bezbarwnych, naukowych pracach botanicznych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przyzwyczaiłem się do 49 na początku a powinno być 50

      Usuń
  5. O! To jeden z fiołów którego nie mam...

    OdpowiedzUsuń
  6. jeszcze rośnie można oglądać

    OdpowiedzUsuń