Był już biegacz na trawertynach , były lody na trawertynach, dlaczego by nie miało być beznerwa
"Aneura pinguis (L.) Dumort ( polska nazwa beznerw tłusty ), jest gatunkiem wątrobowca należącego do podklasy Metzgeriidae . Jest rośliną plechowatą , nie posiada tkanek , a jedynie składa się z kilku warstw jednakowych komórek . Jest rośliną niewielką , którą trudno zauważyć w terenie . Tworzy plechy w kształcie płożących się po podłożu języków mających długość od 1 do 5 cm . Jest dość rzadka jednak nie chroniona . W naturze tworzy niewielkie kolonie . Gatunek ten ma szeroką skalę ekologiczną , może rosnąć zarówno bezpośrednio na glebie , na skałach , na spróchniałym drewnie , jak i na torfowiskach między torfowcami . Zasięgiem swoim obejmuje cały świat od tropików po Arktykę , gdzie rośnie na obszarach nizinnych jak i górskich . W Polsce występuje jedynie na Pomorzu Zachodnim , Pojezierzu Suwalskim , w Puszczy Białowieskiej , Tatrach , Pieninach , Beskidach i Bieszczadach . W miejscach tych jest znany tylko z kilku lub kilkunastu stanowisk . Na pozostałych terenach w Polsce jest niespotykany lub bardzo rzadki . "
Jest to cytat z pracy dr hab. Aliny Bączkiewicz , Katarzyny Buczkowskiej , mgr . Patrycji Gonery ." 10 gatunków w jednym - badania molekularne ujawniają nowe gatunki wewnątrz starych . Badania nad Aneura pinguis ". Dotyczy ona gatunków kryptycznych i sposobów ich wykrywania .
Tak więc wracając do trawertynowo - stalaktytowego wodospadu w Husowie , na soplach trawertynu zobaczyłem jakby małe zielone listki . Okazało się , że jest to właśnie nasz beznerw tłusty . Rósł on bezpośrednio na trawertynie w płynącej wodzie . Znalazłem opis identycznego stanowiska w Tatrach Polskich . To stanowisko z Husowa jest ciekawe także dlatego , ponieważ znajduje się poza regionami gdzie gatunek był dotychczas odnajdywany.
Jesteś niesamowity w dociekliwości badawczej i intuicji poszukiwawczej. Wesołych Świąt życzę i pięknej wiosny
OdpowiedzUsuńDziękuję i także życzę zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych .
OdpowiedzUsuńHmmm - kiedyś z zapałem tropiłem wątrobowce. Ale to szalenie żmudne i niewdzięczne. Dla Ciebie brawa!
OdpowiedzUsuńZgadza się .
Usuń