20 kwietnia . Gdy już obejrzałem tobołki poszedłem na Górę Bryłową . Tam zaczęły już wyłazić jakieś storczyki , męskie albo kukawki .
Wracając, w pobliżu stanowisk tobołków zauważyłem turzyce , które wcześniej mi umknęły . Wyglądały nietypowo , była to turzyca pagórkowa ( Carex montana ) , gwiazda Czerwonej Księgi Roślin Województwa Podkarpackiego . Przybył nowy duet tobołki przerosłe i turzyca pagórkowa , na zdjęciu turzyca pagórkowa z jednej strony plecaka z drugiej tobołek przerosły . Niewiele widać, trzeba uwierzyć na słowo .
Przed sobą miałem Górę Filipa , chociaż wyglądała pustawo to pooglądałem ją z bliska . Cała zarośnięta była turzycą pagórkową , tysiące sztuk .Myślę ,że na chwilę obecną jest to największe stanowisko w województwie .
Pożar jej pomógł? Ja ją tam przegapiłem
OdpowiedzUsuńCo ciekawe z kwietnia 2009 roku też po pożarze marcowym wydawało mi się że dominowała Carex praecox i teraz się zastanawiam czy coś mi się nie pofyrtało
OdpowiedzUsuńCiekawi mnie okresowość wysypów niektórych gatunków , wiele razy to obserwowałem choćby storczyk samiczy w Pacławiu albo zarazy macierzankowe w Przemyślu . Jedem rok nie ma nic lub prawie nic w drugim mnóstwo .Paecox teraz też była .
UsuńTak czy siak gratulacje - bo piękny nabytek do flory Góry Filipa
OdpowiedzUsuńU mnie na podwórku też już wychodzą storczyki, do tego nasięźrzały; widzę je teraz, od kiedy wyostrzyło mi się oko po Staszkowej zeszłorocznej wizycie:-)
OdpowiedzUsuńNasiężały to duża rzadkość , fajnie je mieć blisko .
UsuńDziś znalazłem ją też na Wgórzach Jaksmanicko-Łuczyckich i Carex michelii też :-)
OdpowiedzUsuńDuży sukces , szczere gratulacje ,nowe stanowisko a michelii to nie znaleziono chyba od czasów Kotuli oby tak dalej.
UsuńU mnie (okolice Krakowa) też kwitną turzyce! Tej wiosny przez większą ilość czasu postanowiłem, będąc całkowicie zielonym, spróbować moich sił w ich oznaczaniu. Wydaje mi się, że udało mi się oznaczyć 13 gatunków w szeroko pojętej okolicy :)
OdpowiedzUsuńMiałbym prośbę, czy może mógłbym liczyć na pomoc w weryfikacji moich oznaczeń?
Pozdrawiam
Szymon Czyżewski
Proszę podesłać w miarę dobre zdjęcia , sam nie uważam się za botanika ja tylko szukam i raczej nie rozpoznaję, ale może się uda coś załatwić pytu@vp.pl
UsuńI ja dzisiaj w Białymstoku fotografowałem turzycę pagórkową w towarzystwie turzycy palczastej, a ciekawostką może być turówka leśna, pięknie pachnie kumaryną! I wszystko na kilkunastu metrach kwadratowych.
OdpowiedzUsuńJacek
Czasem trafiają się takie fajne zestawy rzadkich gatunków.
OdpowiedzUsuń