15 lipiec . Dzisiaj spotkałem ciemiężyce o podejrzanie białych kwiatach . No i nie wiem co o tym myśleć. Na zdjęciach obie wersje dla porównania . Ja tam się na kolorach za dobrze nie znam.( oczywiście jak większość facetów). Obie rosły niedaleko od siebie i nie były to Bieszczady.
Ewidentnie mniej zielona niz niż ta dla porównania.
OdpowiedzUsuńTeż mam takie wrażenie , to pewnie mamy rację.
OdpowiedzUsuńWśród okazów ciemiężycy zielonej zdarzają się takie albinosy co nie znaczy, że jest to ciemiężyca biała. Miałem stanowisko gdzie ponad sto okazów wykazywały pełną gamę odcieni od mlecznego do intensywnie zielonego. Zresztą praktycznie to bardziej podgatunki niż odrębne gatunki.
OdpowiedzUsuńA co jest decydujące oprócz względnego koloru kwiatów, czytam w Szaferze że jest coś z długością okwiatu do szypułek ale nie wiem za bardzo o co chodzi.
OdpowiedzUsuńatrząc za Szeferem może to być jednak Veratrum album. Możliwe, że niektóre okazy przekrzyżowane z Veratrum lobelianum. W takim przypadku warto popatrzeć na kompleks cech czyli:
OdpowiedzUsuń-sprawdzić długość przysadek (na schemacie listki pod pojedynczym kwiatem zaznaczone na czerwono) względem szypułek (łodyżka na której jest osadzony kwiat zaznaczone na niebiesko);
-sprawdzić szerokość płatków (działki okwiatu na zielno) u V. lobelianum 1,5-4 mm u V.album 3,5-7 mm;
Porównanie ciemiężyc klik
No i może jeszcze otworzyć młode torebki nasienne i policzyć pod lupą nasionka, bo zalążki w słupku to chyba pod binokularem.
OdpowiedzUsuńSuper ,żeby wszystkie klucze tak wyglądały . Będę musiał się tam jeszcze wybrać.
OdpowiedzUsuńz niemieckimi kluczami też nam wychodziło album;)
OdpowiedzUsuńa chrząszczyk to łanocha pobrzęcz - taki gatunek południowy w zdecydowanej ekspansji na północ, kiedyś dla kontrastu biogeograficznego fotografowałem go na wielosile gdzieś nad Biebrzą...
z pozdrowieniami