niedziela, 24 lutego 2019

Nowe gatunki roślin we florze Województwa Podkarpackiego - podsumowanie .

Nawynajdywałem tego tyle , że teraz mogę robić różne listy i zestawienia . Do tej pory przedstawiałem nowe gatunki dla Ziemi Przemyskiej , ale jej granice wyznaczyłem sam i może trudno jest  załapać o co chodzi .
Województwo to Województwo wszystko jest jasne . Właściwie to lista nowych  gatunków Województwa prawie pokrywa się z listą gatunków Ziemi Przemyskiej .


Lista nowych gatunków roślin odkrytych przeze mnie w latach 2014 - 2018 na terenie Województwa Podkarpackiego . Pod pojęciem " nowych " rozumiem tych , które nigdy nie pojawiły się w naukowych pracach florystycznych ,  współczesnych i historycznych dotyczących opisywanego obszaru .

- Jezierza morska ( Najas marina ).
- Marsylia czterolistna ( Marsilea quadrifolia ) .
- Turzyca ciborowata ( Carex bohemica ) .
- Sitowiec ( Bolboschoenus  planiculmis ) .
- Bodziszek pirenejski ( Geranium pyrenaicum ) .
- Rukwiślad francuski ( Erucastrum gallicum ) .
- Prawoślaz lekarski  ( Althaea officinalis ) .
- Goryczel żmijowcowaty ( Picris echioides ) .
- Wyka pannońska ( Vicia pannonica ) .
- Groszek ( Lathyrus pratensis subsp. velatinus ) .
- Wyka ( Vicia sepium var. ochroleuca ) .

Dwa ostatnie gatunki zdecydowałem się dołożyć po potwierdzeniu oznaczenia  i informacji , że ich rozmieszczenie na terenie Polski jest mało poznane . Wszystkie gatunki mam w postaci zielnikowej oprócz chronionej marsylii. Większość z tych gatunków rośnie na stanowiskach łatwych do potwierdzenia  ze względu na dużą liczebność populacji i to że spotykałem je przez kilka lat pod rząd . Trudności z potwierdzeniem mogą dotyczyć turzycy ciborowatej ( mała liczba okazów , znaleziona tylko jednego roku )  , goryczela żmijowcowatego ( mała liczba okazów , znaleziony jednego roku ), groszek ( tak jak poprzedni gatunek ) , wyka ochroleuca ( patrz poprzedni gatunek ) . Jeżeli ktoś posiada informacje na temat występowania  roślin z opublikowanej listy w Województwie Podkarpackim, będę wdzięczny za informacje. Nie posiadam dostępu do wszystkich prac florystycznych dlatego  mogę się mylić .
Dla Karpat Polskich znalazłem tylko cztery noe gatunki :  , groszek velatinus , marsylię czterolistną . rukwiślada francuskiego i bodziszka pirenejskiego . Bolboschoenusowi planiculmisowi zabrakło dwa kilometry (  ta łacina jest okropna , można sobie na niej język połamać ) .


 Musi być jakaś przyczyna , że gatunki te występują grupami : Winna Góra 3 nowe gatunki , żwirownia Ostrów 2 nowe gatunki , jezioro Święte 2 nowe gatunki , łąki krównickie 2 nowe gatunki . W przypadku Winnej Góry może to być bliskość linii kolejowej a w pozostałych wędrówki ptaków .

2 komentarze: