niedziela, 30 czerwca 2019

Pięciornik wyprostowany na Łysej Górze.

28 czerwiec . O Łysej Górze pod Dubieckiem piszę już chyba trzeci raz . Po sukcesach w Wapowcach postanowiłem iść za ciosem i wybrałem się na następną murawę kserotermiczną po lewej stronie Sanu , która powinna być w Słonnym . Wiedziałem mniej więcej gdzie musi się znajdować , na polanie otoczonej lasem . Ale zamiast murawy znalazłem tam chabazie z nawłocią . Szkoda mi jednak było przepalonej benzyny  i postanowiłem jeszcze zahaczyć o Łysą Górę pod Dubieckiem gdzie na wcześniejszych wycieczkach , znalazłem dobrze zapowiadające się łączki . Też były trochę problemy z dotarciem na nie , w końcu zacząłem po nich łazić nic nie znajdując ciekawego . Postanowiłem wracać i gdy schodziłem wśród wysokiej trawy migną mi żółty kwiatek . Okazało się , że jest to pięciornik wyprostowany (Potentilla recta ). Gatunek ten znajduje się na Czerwonej Liście Roślin Polski z kategorią NT - bliski zagrożenia. W bliższej i dalszej okolicy Przemyśla jest odnajdywany rzadko . Tutaj rósł jeden okaz nad miejscowością Wybrzeże to jest na Pogórzu Dynowskim ( 49.814880,22.381479).Na zdjęciach w oddali Dubiecko.





Nowe stanowisko kocimiętki nagiej (Nepeta pannonica ) na Pogórzu Dynowskim .

27 czerwca zostało odkryte nowe stanowisko rzadkiego gatunku  , kocimiętki nagiej ( Nepeta pannonica).Znajduje się ono w miejscowości Wapowce na Pogórzu Dynowskim 5 km na zachód od Przemyśla. Kocimiętka rośnie na murawie kserotermicznej , na powierzchni około 20 arów . Liczbę okazów można szacować na kilkaset.Współrzędne stanowiska (49.810075,22.658669) . Wysokość n.p.m. 290 m. Nepeta pannonica znajduje się w Czerwonej Księdze Roślin Polski z kategorią EN - gatunek zagrożony wyginięciem . Posiada ona nieliczne stanowiska na południu Polski .


Murawa kserotermiczna w Wapowcach z miłą niespodzianką.

Najpierw opiszę jak to było a potem bardziej po naukowemu. Prof. Piórecki w swojej pracy o roślinach Pogórza Przemyskiego podaje 24 murawy kserotermiczne . Postanowiłem wybrać  się na jedną z nich do Wapowiec . Zawsze w takim przypadku są problemy , po pierwsze gdzie ona jest, po drugie jak się tam dostać. Często szukane miejsce znajduje się gdzieś za domami , płotami albo trzeba się przedzierać przez jakieś przeszkody terenowe lub zarośla . Potem gdy już przetrze się szlak i znajdzie drogi dojścia jest łatwiej .Wapowce leżą na wielkiej polanie otoczonej z trzech stron lasem a z czwartej asfaltową szosą. Przejeżdżając przez wieś zobaczyłem w odległości kilkuset metrów od drogi podejrzane pagórki , które mogły być poszukiwaną murawą. Myślałem czy podejść do nich od strony domów , wtedy zawsze można nadziać się na jakiegoś psa czy od strony drogi . Postanowiłem iść na przepał od strony drogi .Przeskoczyłem przez barierę przy asfalcie i zsunąłem się po stromym nasypie w  pokrzywy , zacząłem się przedzierać, potem jeszcze była gęstwina róż , jeżyn i diabli jeszcze wiedzą jakiego zielska . Nagle przede mną pojawiło się ogrodzenie , okazało się ,że drogę zagradzała mi stadnina koni . Musiałem posuwać się wzdłuż siatki ,która kończyła się przy strumieniu , płynącym w stromym dwumetrowym dole. Skoczyłem do potoku i przez 50 metrów brnąłem  pod zwalonymi drzewami ,omijając ogrodzenie . Potem  tylko musiałem wygrzebać się na skarpę i już byłem na miejscu . Ręce miałem poharatane przez kolce , teraz  wiem że oprócz jasnych spodni ,na których łatwo widać kleszcze ( strąciłem ich już z siebie setki) muszę zabierać w teren koszulę z długimi rękawami . Nie jest to łatwy sport. Tak więc po wielu trudach stanąłem na skraju pięknej kolorowej łąki ciągnącej się po horyzont . Rzuciłem okiem pod nogi i zdębiałem u mych stóp rosła kocimiętka naga . Zacząłem ją obfotografowywać myśląc skąd ona się tu wzięła , może jakaś efemeryda . Wchodzę dalej a tu całe łany kocimiętki ,setki okazów .Było to 27 czerwca roku pańskiego 2019.

Kocimiętka naga Wapowce.

Kocimiętka naga Wapowce , w tle masyw Kaczmarowej.

Kocimiętka naga Wapowce w tle drzewa przy zabudowaniach wsi.

Kocimiętka naga Wapowce w tle dolina Sanu .

Gatunek ten rośnie obecnie  tylko w okolicach Makowej , to stanowisko jest zupełnie oderwane i prawie przy granicy Przemyśla.



Ślaz zygmarek jednak jest na Pogórzu Przemyskim .

26 czerwca . Ślaz zygmarek ( Malwa alcea) , był notowany na Pogórzu Przemyskim przed wojną w rejonie Zniesienia , tam też go 3 lata temu znalazłem . Ale to był jeden okaz na granicy Pogórza w pobliżu Kopca (pisałem już o tym ). Tym razem pojechałem do Olszan i wszedłem na rozległe łąki , już po chwili natrafiłem na ładne stanowisko tego gatunku . Na powierzchni ara rosło kilkadziesiąt roślin , w tym liczne albinosy .(49.745470,22.642790). Po wojnie  nie był on odnajdywany na Pogórzu Przemyskim.




Ślazowiec pensylwański - intruz w Korytnikach.

26 czerwca . Jadąc przez Korytniki zobaczyłem przy drodze olbrzymie rośliny( 49.783038,22.645086)  . Zatrzymałem się porobiłem zdjęcia . okazało się ,że jest to ślazowiec pensylwański (Sida hermaphrodita) roślina sprowadzona z Ameryki i uprawiana na paszę i do celów energetycznych. Nie wiem skąd się ona tu wzięła , może  kiedyś rosła na pobliskim polu . Teraz opanowała  przydroże i pewnie rozpocznie podbój przyległych terenów ponieważ jest gatunkiem wielce zaborczym . Ot taka ciekawostka.



sobota, 29 czerwca 2019

Lewobrzeżna zaraza macierzankowa .

Wtedy gdy znalazłem zarazę drobnokwiatową pochodziłem jeszcze trochę i w dolnej części łąk natrafiłem też na 1 okaz zarazy macierzankowej ( 49.814945,22.706530). Tak więc na opisywanych łąkach rośnie trzy gatunki zaraz : czerwonawa , drobnokwiatowa i macierzankowa . Zaraza macierzankowa z Łętowni wpisuje się w cały ciąg stanowisk po lewej stronie Sanu , czyli już na Pogórzu Dynowskim . Zaczynając od wschodu , przy asfalcie drogi do Ujkowic , okolice fortu Brunner , przy ulicy Bielskiego , fort Ostrów , Łętownia , między Łętownią a Wapowcami i Reczpol . Wszystkie te stanowiska są nowe. Do tej pory odkryte zostały stanowiska tylko na prawo od rzeki. Na tych nowych stanowiskach rosło  góra dwa okazy,  za wyjątkiem fortu Ostrów w dzielnicy Głeboka w Przemyślu . Tutaj pod koniec czerwca spotkałem setki okazów . Cały fort o powierzchni może dwóch hektarów jest zarażony zarazą, rośnie wszędzie . Nie wiem jak wyglądają inne stanowiska tego gatunku w Polsce ale śmiem twierdzić ,że jest to jedno z większych . Fort Ostrów był dotychczas zarośnięty krzakami i niepodzielnie rządziły tu buławniki wielkokwiatowe . Teraz krzaki zostały usunięte i burzliwy rozwój zaczęła zaraza macierzankowa , buławniki przeszły do odwrotu . Pewnie za jakiś czas gdy nie będzie miał kto usuwać krzaków  znowu będzie zmiana. Na zdjęciach prezentowana jest zaraza macierzankowa z fortu Ostrów.





wtorek, 25 czerwca 2019

Odkrycie nowego stanowiska zarazy goryczelowej ( Orobanche picridis). ) na terenie Województwa Podkarpackiego.

24 czerwca zostało odkryte nowe stanowisko rzadkiego gatunku z rodzaju Orobanche goryczelowej . Do tej pory gatunek ten został stwierdzony raz w Województwie Podkarpackim . Na terenie kraju występuje na nielicznych stanowiskach . Qdkryte stanowisko znajduje się w miejscowości Łętownia na Pogórzu Dynowskim , graniczącej od północnego zachodu z Przemyślem . Stwierdzono czternaście pędów , o wysokości od 10 do 25 cm , rosnących na suchej łące położonej na wzniesieniu nad doliną potoku Łętowianka  na powierzchni 6 m2. Łąka wykazuje pewne cechy murawy kserotermicznej i jest położona 270 m npm.(49.814208,22.708027).Zaraza goryczelowa znajduje się w Czerwonej Księdze Roślin Województwa Podkarpackiego z kategorią CR - gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem.







niedziela, 23 czerwca 2019

Jastrun zapoznany na Pogórzu Przemyskim.

18 czerwca . Losy rzuciły mnie tym razem między Kużminę a  Leszczawkę gdzie na suchej łące natrafiłem na kępę jastruna jakiego jeszcze nie widziałem ( 49.622027,22.418408) . Na początku nie wiedziałem co to jest , ale po jakimś czasie zrozumiałem , że to jastrun ale ten był cały mocno kutnerowato owłosiony . Okazało się ,że jest to prawdopodobnie jastrun zapoznany (Leucanthemum ircutianum ). Nie wiadomo jak do niego podchodzić , do tej pory nie był on podawany z Pogórza Przemyskiego a może nawet Województwa Podkarpackiego. Chociaż wydaje się ,że nie jest rzadki na terenie kraju. Potrzebna byłaby rewizja materiałów zielnikowych i badania genetyczne. Leucanthemum ircutianum jest tetraploidem 2n=36 a leucanhemum vulgare jest diploidem 2n=18. Jakby ktoś chciał robić badania genetyczne nie ma sprawy mam okaz zielnikowy .W pobliżu jastruna rosło też dużo rzadkiego na Pogórzu Przemyskim jastrzębca pomarańczowego.





sobota, 22 czerwca 2019

Róża francuzka na górze Iwa.

O górze Iwa w Pruchniku już kiedyś pisałem . 15 czerwca znalazłem się tam ponownie . Tym razem spotkałem tam różę francuzką . Na gatunek ten pod Przemyślem już nie zwracam szczególnej uwagi, tyle go jest wszędzie , ale tutaj było Pogórze Dynowskie . Róża francuzka znajduje się w Czerwonej Księdze Województwa Podkarpackiego a na Pogórzu Dynowskim ma tylko trzy stanowiska dlatego postanowiłem i to opublikować . Występuje ona tutaj licznie w wielu miejscach na suchych łąkach wokół wieży widokowej .(49.892789.22.512778). Do Pogórza Dynowskiego dorzucam  jeszcze różę  francuzką
z  Maćkowic (49.850803,22.693495) i z Reczpola (49.778265,22.579040).



piątek, 21 czerwca 2019

Strzał w dziesiątkę.

6 czerwca . Na terenie Przemyśla znajdowało się jeszcze stanowisko kukułki krwistej , którego nie znalazłem . Teren do poszukiwań był o powierzchni około 1 km 2. Wiedziałem z publikacji , że gdzieś tam jest , tylko gdzie . Jak tu znaleść kilka kwiatków na tak dużym obszarze łąk  i bagienek . Planowałem podejść od zachodu , potem od wschodu , w końcu wsiadłem na rower i pojechałem . Stanąłem przy łąkach i myślę iść w środek czy może skraja , w środek czy skraja . Często na brzegu lasu jest najwięcej grzybów , poszedłem skraja. Zrobiłem kilkanaście kroków i zobaczyłem kukułki krwiste 6 okazów rosło na powierzchni ara , wśród skrzypów i jaskrów sardyńskich . (49.770546,22.794689).


środa, 5 czerwca 2019

Nowe stanowisko kukułki krwistej na Pogórzu Dynowskim .


4 czerwca . Stanowisko to już opisywałem , ale wtedy okazy były przekwitłe i nie było pewności czy to ten gatunek . Teraz wybrałem się na łąki Reczpola aby jeszcze raz pooglądać roślinkę . Udało się , na młace  wśród wełnianek rosły dwa okazy  (49.779082,22.753847). Według mnie są to kukułki krwiste typowe. Na terenie Karpat Polskich, ostatnie badania stwierdziły 11 aktualnych stanowisk . Mnie udało się znaleść jeszcze cztery , łącznie z obecnym . Dwa potwierdzone przez specjalistę. Stanowisko w Reczpolu jest jedynym na terenie Pogórza Dynowskiego . Niektórzy badacze uważają ,że to jeszcze Pogórze Przemyskie.

Okaz kukułki krwistej z wełniankami szerokolistnymi w tle .


Łąki suche  Reczpola, na pierwszym planie róża francuska.

Łąki mokre Reczpola z jaskrami i ostrożeniami .
 
Kukułka krwista , Reczpol 2019.


Kukułka krwista kwiatostan Reczpol 2019.


Kukułka krwista Reczpol 2017.




poniedziałek, 3 czerwca 2019

Nawrot lekarski - nowe stanowisko na terenie Przemyśla .

28 maj . Dawno już nie spacerowałem wokół fortu Ostrów w Przemyślu w dzielnicy Głęboka . Chodzę więc i chodzę i trochę ziewam z nudów bo nic nie kwitnie . Zalazłem w końcu w jakieś krzaki , przepłaszając stado dzików , które w Przemyślu można spotkać w różnych częściach miasta ( Są na przykład działkowe ,żyjące wewnątrz ogródków działkowych otoczonych siatką jak w ZOO .Jest to dla nich niewątpliwie korzystne. Wolność i bezkresne lasy oddały za darmowe urozmaicone żarcie , jak na szwedzkim stole i spokojny bezpieczny żywot z daleka od watah wilków).  Tak więc na kawałku wykarczowanych zarośli tarniny natrafiłem na stanowisko nawrota lekarskiego ( Lithospermum officinale). 50 roślin rosło na 1 arze. (49.788579,22.735616) .Gatunek ten był trochę przeze mnie nie doceniony . Znalazłem go już wcześniej pod wyciągiem i w okolicy Makowej ale jakoś nie zwracałem na niego specjalnej uwagi . A jest bardzo rzadki, na północ od Przemyśla do Lubaczowa nie został znaleziony a i w Bieszczadach też nie występuje, dopiero bliżej Krakowa można go spotkać. W Przemyślu był odnajdywany w okolicach Kruhela i Prałkowiec . B.Kotula podaje go z górnego odcinka potoku  Ostrowieckiego . Stanowisko, które znalazłem trochę nawiązuje do tego kotulowego.



Kukułki z Piątkowej .

26 maja . W Piątkowej są duże łąki otoczone lasami i postanowiłem po nich trochę pospacerować. Maj nie jest jednak za dobrą porą na jakieś większe poszukiwania , ponieważ łąki są prawie puste . Można jednak trafić na storczyki co może  uatrakcyjnić wycieczkę . Podobnie było  tym razem . Na łąkach być może nawet świeżych nie wiele się działo , ale na młace znajdującej się przy lesie trafiłem na spore zgrupowanie kukułek szerokolistnych . Około setki okazów rosło na 3 arach . Z dwieście metrów dalej trafiłem na następne kilkadziesiąt . Kukułki te może nie są rzadkością na Pogórzu Przemyskim ale to stanowisko jeszcze nie jest podane dlatego go odnotowuję.(49.767040,22.361416) (49.768925,22.355579).W pobliźu drugiego stanowiska rosła jedna listera jajowata a kawałek dalej kępa narcyzów białych.




Wcześniej gdzieś w kwietniu znalazłem się też na niedalekiej górze Iskań . Wbiegłem sobie leśną drogą stąd 49.796801,22.427420 dotąd 49.792202,22.386478. Po drodze spotkałem ładne aczkolwiek nie za duże odsłonięcie skalne .49.797244,22.397036.


 Na górze znalazłem zamiast storczyków , które jeszcze oczywiście nie mogły kwitnąć coś z innego królestwa organizmów żywych.